Okolí

BESKYDY

Na území České republiky leží Beskydy ve východním cípu Moravy při hranicích s Polskem a Slovenskem. Zasahují do kraje Moravskoslezského a Zlínského. Jsou součástí pásma Vnějších Karpat, které představují složitou horskou soustavu.

mapabeskydy

ZIMNÍ AKTIVITY – Lyžařské areály

 • Ski areál Armáda (4 km) – momentálně není v provozu
 • Severka (8 km) se nachází 965 m n. m. na severním svahu vrchu Kostelka v katastru turisticky známé obce Dolní Lomná. Ski areál je vhodný jak pro rodiny s dětmi, začátečníky, pokročilé, tak i pro náročnější a zkušenější lyžaře. Snowboardisté mohou využít nový snowpark s boxy a raily a běžkaři zde mají k dispozici hřebenovou trasu
 • Ski areál Mosty u Jablunkova (17 km) – ski areál Mosty u Jablunkova je unikátní areál v České republice se zaměřením na celoroční volnočasové aktivity. Bohatá nabídka služeb areálu je ojedinělá jak svou rozmanitostí, tak cenami. V zimní sezoně nabízí 3 upravované sjezdovky o celkové délce 2100 m, umělé zasněžování, intenzivní osvětlení sjezdových tratí, snowpark, lyžařskou školu, 44 km upravovaných běžeckých tratí, značkový ski servis, stanoviště horské služby a bobovou dráhu s celoročním provozem. V zimě je středisko rok od roku vyhledávanějším zejména díky kvalitní úpravě sjezdových tratí, snadné dostupnosti a výhodným cenám.
 • Bukovec – KEMPALAND – lyžování až na samém východě republiky. Zdejší sjezdovka v délce 600 m se nachází na severní straně kopce Kempa (571 m n. m.). Dostatek sněhu v areálu zajišťuje automatický zasněžovací systém. Převýšení 120 m je vhodné pro začínající lyžaře, rodiny s dětmi, pokročilé, náročnější, zkušenější lyžaře, ale i pro všechny, kteří se chtějí pobavit při zimních radovánkách.
 • Polanka – Ideální podmínky pro rodinné lyžování. Svah je uměle zasněžován a upravován vlastní rolbou. Sjezdovka délky 450 m, dva vleky.
 • Bahenec – ideální podmínky pro rodinné lyžování. Svah není uměle zasněžován, délka sjezdovky 800 m, jeden vlek. Možnost návštěvy pivních lázní.
 • Javorový vrch  (24 km) – areál se nachází ve výšce 968 m n. m. Pro lyžaře a snowboardisty jsou k dispozici 3 sjezdovky – pro začátečníky o délce 300 m, pro pokročilé o délce 750 m a extrémně prudký svah o délce 400 m pro odvážné. Kvalitní podmínky zabezpečují tři vleky Tatrapoma, umělé zasněžování a každodenní úprava sjezdovek rolbou.
 • Velká Rača (SK 36 km) – mezinárodní lyžařské středisko PARK SNOW Velká Rača Oščadnica se nachází v pohoří Kysucké Beskydy na Slovensku. Největší předností střediska je jeho rozloha ve třech různých, navzájem propojených lokalitách – Dedovka, Marguška a Lalíky. Jsou zde sjezdovky všech náročností, takže si zde perfektně zalyžují jak začátečníci, tak i extrémně nároční lyžaři.

ZAJÍMAVOSTI V BLÍZKÉM OKOLÍ

MEGOŇKY

První zmínky o kamenných koulích jsou z roku 1995. Kamenolom leží na česko-slovenské hranici v Turzovské vrchovině. Lokalita Megoňky tvoří spolu s blízkou obcí Klokočov asi 250 m souvislý pás, v němž se vyskytují kamenné koule. Jedná se zatím o největší naleziště tohoto druhu v Evropě. Pravidelné kulovité objekty je možno vidět přímo ve skalních stěnách kamenolomu a v jeho okolí. Původně se zde nacházelo asi 30 koulí s průměrem od 25 do 300 cm, ale mnoho z nich již lidé odvezli a nyní jsou ozdobou mnoha zahrad.

Největší a dominantní kamenná koule s průměrem 3 m se dodnes nachází v kamenolomu. Její těleso tvoří hrubozrnný slepenec z kamenných zrn od 2 do 4 cm, zatímco povrch má jemnozrnnou úpravu. Je jakoby ideálním řezem rozdělena na dvě poloviny. V období těžebních prací byly v lomu obnažovány a odstřelovány kulovité objekty o průměru až 5 m. Podle geologů prý mohly koule vzniknout „nějakým pnutím a otáčením v hornině“, podle jiných odborníků se jedná o „kulovité odlučování horniny“, což je uvedeno i na turistických mapách Moravskoslezských Beskyd.

megonky-fotoZápadně od popisované koule byla nedávno obnažena další s hladkým povrchem. Její viditelná část je vysoká cca 25 cm. Průměr se odhaduje přibližně na 85 centimetrů. Lze zde vidět i další objekty zapuštěné ve skalních stěnách a vysoko v severní stěně je lůžko po „vypadlé“ kouli s odhadovaným průměrem 5 m. Celá oblast Kysucka přitom je geologicky velmi zajímavá, proslula zejména výskytem slepenců z různorodých exotických minerálů, které se nenacházejí v blízkém ani vzdáleném okolí.

Nad lomem poblíž státní hranice vězí ve skalním bloku kamenná koule o průměru 120 centimetrů. Další zachovalé kulovité objekty jsou poblíž. Svrchní polokoule vystavená vodě a mrazu je poškozená, ale spodní chráněná část s jemnozrnnou úpravou je v dobrém stavu.

LETNÍ AKTIVITY

 • Cykloturistické stezky – Beskydy nabízí hustou síť značených cyklotras od lehkých, ideálních i pro rodiny s dětmi, po náročné po lesních cestách a na vrcholky hor. Značené stezky vedou za mnoha historickými cíly nebo za zábavou.
 • Jablunkov (25 km) – koupaliště s tobogánem, bowling, muzeum, archiv vojenské historie Těšínského Slezska, arboretum.
 • Aquapark Wisla Tropicana (Polsko, 36 km) – bohatě vybavený aquapark s různými atrakcemi: tobogány, jacuzzi.
 • Dinopark Karviná
 • Dolní Lomná – Lomňanské muzeum: Muzeum v Dolní Lomné bylo slavnostně otevřeno v říjnu roku 2008. Muzeum najdete v dřevěnici, která je replikou původní školy odvezené v roce 1974 do depozitáře muzea v Rožnově.
 • Národopisný areál v Dolní Lomné – středisko pořádání kulturních akcí. Obec Dolní Lomná leží ve nejvýchodnějším výběžku republiky v blízkosti hranic s Polskem a Slovenskem v krásném neporušeném beskydském údolí, kterým protéká říčka Lomňanka. Matice slezská pořádá každoročně dva mezinárodní festivaly, které se staly tradicí nejen regionálního, ale i celostátního charakteru.
 • Prales Mionší (3,7 km) – nejstarší jedlobukový prales v ČR rozkládající se na 169,7 ha. Beskydy a prales Mionší jsou jedinými lesnatými územími České republiky, kde současně žijí velké šelmy, medvědi, vlci i rysi.
 • Hrčava – nejvýchodnější trojmezní obec ČR.
 • První slovenský orloj ve Staré Bystrici
 • Lesní železnice ve Vychylovce (SK 55 km) – Nová Bystrica
 • Skanzen Rožnov pod Radhoštěm (85 km) – Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm se rozprostírá ve zdejším lázeňském parku a přiléhajícím svahu, zdvihajícím se nad Rožnovskou Bečvou. V současné době je Valašské muzeum v přírodě tvořeno třemi areály reprezentujícími městské stavby, technické stavby a lidové stavitelství z oblasti moravského Valašska, Těšínského Slezska a Moravských Kopanic. Vedle Dřevěného městečka, Valašské dědiny a Mlýnské doliny je ve správě Valašského muzea v přírodě rovněž areál Pusteven ležící v blízkosti hory Radhošť.
 • Technické  muzeum Tatra Kopřivnice (70 km) – nabízí 4 různé expozice: Technické muzeum Tatra, Lašské muzeum, Muzeum Fojtství a Expozici Emila a Dany Zátopkových (v Technickém muzeu).

ROZHLEDNY A VYHLÍDKY

 • Štramberská trúba – hrad Štramberk, první strážní hrad Valašska
 • Čantoryje (25 km)
 • Kozubová
 • Ostrý
 • Javorový
 • Kozinec
 • Bukovec – nejvýchodnější bod Česka