Obec Horní Lomná

OBEC HORNÍ LOMNÁ

Malebná obec, která spolu s Dolní Lomnou tvoří jedno z nejdelších (13 km) a nejhezčích údolí v Beskydech. Obec leží na toku říčky Lomné, od níž převzala své jméno. Je vyhledávanou rekreační oblastí.

Ideální východisko pro výstupy na hřebeny Beskyd. V blízkém okolí leží Velký Polom, Slavíč, Visaláje. Lze odtud dojít na Lysou horu, vrch Javorový, po česko-slovenské hranici na hraniční přechod Konečná a pokračovat až do Bílých Karpat.

V zimě jsou v provozu dva lyžařské areály a k dispozici je i spousta hřebenových tras pro běžkaře. V obci se dochovaly četné lidové stavení, především v oblasti Horní Přeláče.

horni_lomna_mapaStránky obce – http://hornilomna.eu/

.

MARIÁNSKÁ STUDÁNKA

Mariánská studánka je místo se zázračným a nikdy nezamrzajícím pramenem.

U pramene byla v letech 1968 – 1970 vybudována umělá jeskyně s Pannou Marií Lurdskou a roku 1994 postavena kamenná křížová cesta ke stému výročí postavení kostela Svatého Kříže. Poutní místo zde existuje od doby epidemie cholery v roce 1936, tuto tradici započali vděční obyvatelé, kteří tuto epidemii přežili.

Stručně z historie

Poutní tradice sahá do 19. století. V roce 1833 postavili v Horní Lomné na Salajce kříž, u kterého se shromažďovali horalé k pobožnostem. Když v roce 1836 vypukla epidemie cholery, vydávají se obyvatelé regionu 30. října 1836 na prosebnou pouť z Jablunkova ke kříži v Horní Lomné. Z vděčnosti za ukončení epidemie vznikla poutní tradice přetrvávající do dnešní doby.

Ze sbírek věřících byl v letech 1894 – 1896 v blízkosti kříže postaven novogotický kostel, který byl vysvěcený 12. června 1896. V blízkosti kostela je klášterní budova, v letech 1990 – 2000 zde působil řád bosých karmelitánů. V roce 1994 byla v kopci za kostelem pořízena umělecky hodnotná kamenná křížová cesta s nápisy v češtině a polštině. Před vchodem do jeskyně je socha zmrtvýchvstalého Krista vytvořená v roce 1994 karmelitánem Kazimierem Szczecinem.

Popis lokality a zajímavosti

Mariánská studánka v Horní Lomné je v klidné části obce v blízkosti cesty. Nad studánkou stojí umělá jeskyně se soškou Panny Marie Lurdské a nedaleko jsou Boží muka. Vedle „hlavního pramene“ je také menší, původní pramen. V kopci nad studánkou je kostel, původní kříž a nově zbudovaná – velmi zajímavě řešená – křížová cesta, která tvoří malý okruh lesíkem.

Tato mariánská studánka je hojně navštěvována.